Световноизвестният летец и авиоконструктор Асен Йорданов е роден през 1896 година в София. Едва 16-годишен той извършва първия полет с планер в България. Същата година заминава да учи в пилотското училище в Етан, Франция. Балканската война
2011-02-06 23:59:04
Световноизвестният летец и авиоконструктор Асен Йорданов е роден през 1896 година в София. Едва 16-годишен той извършва първия полет с планер в България. Същата година заминава да учи в пилотското училище в Етан, Франция. Балканската война обаче, променя плановете му и той се връща в България.
Асен Йорданов заминава за фронта като доброволец и постъпва като аеромеханик. По това време нашата армия има 23 военни самолета и се нарежда до страни като Великобритания, но изпреварва Италия, САЩ и Япония. Малко преди включването на България във военните действия, Асен Йорданов изпитва пред публика първия български моторен самолет - това става на 10 август 1915 година. При него той въвежда третото крило - за първи път в света. То служи за стабилизиране на самолета при наклони по-големи от 45 градуса. Този аероплан е бил признат за изобретение от специална комисия на Министерството на войната и е бил изложен в Царския манеж.
Именно оттогава датата 10 август се смята за начало на българското самолетостроене.
През Първата световна война, Асен Йорданов е приет в Школата за запасни офицери и заминава отново за фронта. Този път му поверяват и боен самолет, с който взема участие в десетки въздушни боеве. За проявена смелост на бойното поле, той е награден с Орден за храброст.
След края на войната и подписването на Ньойския договор, на България е забранено да има авиация, самолетите ни са унищожени, а пилотите - уволнени.
Така Асен Йорданов е лишен от възможността да прави самолети в родината си. А през 1921 година той се явява на международния конкурс, обявен от Американския аероклуб, за обиколка на Земята с аероплан. Наградата е доста съблазнителна - 1 милион долара за пилота, който успее да измине разстоянието от 33 546 км за не повече от 100 дни. Асен веднага решава да замине, а в състезанието се включва и неговият приятел Александър Стоянов. Средствата за пътуването им обаче, не достигат, затова двамата пилоти решават да се обърнат за помощ към правителството. Молбата на двамата ентусиасти е удовлетворена лично от министър-председателя Александър Стамболийски.
Асен Йорданов и неговият приятел заминават за САЩ с идеята да защитят достойно името на България. Оказва се обаче, че само те са единствените кандидати и конкурсът с отлага. Александър Стоянов се връща в родината, но Асен Йорданов остава в САЩ. Там той продължава да учи, като едновременно работи като чертожник към концерна ‘Къртис’. Там се издига като главен конструктор.
Асен Йорданов работи и в екипите на водещите компании в самолетостроенето - Боинг, Локхийд и Дъглас. Така постепенно се стига до транспортния самолет Дъглас ДС-3, както и до известните от Втората световна война летящи крепости Боинг Б-17 Фортрес, Боинг 29 Суперфортрес, тежкия изтребител Лайтинг П-38, на които главен конструктор е Асен Йорданов.
Българинът открива и специална съставка, която предпазва авиационното гориво от ниски температури, особено необходима за самолетите, извършващи полети на големи височини. Асен Йорданов открива в САЩ и авиационно училище, превърнало се в най-авторитетната школа, която подготвя пилоти за гражданската авиация в САЩ.
Първият човек стъпил на Луната, Нийл Армстронг, признава, че той, както и всички американски пилоти са се учили от Асен Йорданов...
Името на великия авиоинженер Асен Йорданов е вписано в Книгата за почетни граждани на Ню Йорк, а портретът му е изложен в Залата на славата на нюйоркското летище Ла Гуардия.
Самият Йорданов до последно е държал на табелката в дома му в Америка да пише “Асен Йорданов, български пилот, авиатор”. Автор: Тони